Po zimowej przerwie powracamy do poznawania Piaseczna w ramach cyklu "Ulicami Piaseczna".
Podczas spacerów dowiemy się o wydarzeniach, mieszkańcach, zabytkach związanych z daną ulicą. Zobaczymy archiwalne zdjęcia. Usłyszymy wiele ciekawostek i anegdot.W tym roku rozszerzymy zasięg naszych historycznych wycieczek o okolice Piaseczna. Odwiedzimy Zalesie Dolne, wybierzemy się nad Jeziorkę...
Na pierwszy w tym roku spacer zapraszamy
17 marca (niedziela) o godz. 10.00
Tematem będzie ulica Chyliczkowska.
O związanych z nią historiach opowie Stanisław Hofman - znany piaseczyński przewodnik, miłośnik i popularyzator historii Piaseczna.
Czas trwania spaceru: ok. 2 h
Zbiórka: pl. Piłsudskiego 1, ratusz;
Zakończenie: „Pólko”(za mostem).
Udział bezpłatny.
Wszystkich zainteresowanych rękodziełem zapraszamy do udziału w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych.
W ramach Pracowni Rękodzieła proponować będziemy zajęcia dla starszych i młodszych oraz warsztaty rodzinne.
2 marca (sobota), godz. 12.30
Kreatywna zabawa z tkaniną - kolorowe namioty tipi.
Podczas sobotnich warsztatów uczestnicy poznają podstawy szycia ręcznego i nauczą się wypychać zabawki oraz wykonają, urocze, kolorowe namioty tipi.
Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-8 lat.
Prowadzenie: Magdalena Uszyńska (Mazolki)
Czas trwania: 60 min.
Informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 756 76 00 wew. 17
Obowiązują zapisy: www.strefazajec.pl
Wstęp: 10 zł (opiekun bezpłatnie)
Miejsce zajęć: Piaseczno, Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9
3 marca (niedziela), godz. 12.30
Zapachy wiosny – pachnące tabliczki.
Uczestnicy niedzielnych warsztatów wykonają 5 tabliczek zapachowych w różnych kształtach, kolorach i zapachach z dodatkiem naturalnego suszu botanicznego. Tabliczki swoim pięknym i niepowtarzalnym wyglądem oraz zapachem posłużyć mogą do umieszczenia w samochodzie, łazience, szafie, przy biurku… wszędzie tam, gdzie cenimy sobie widzieć i czuć niepowtarzalne, ręcznie wykonane przedmioty.
Warsztaty rodzinne dla dzieci od 3 lat.
Prowadzenie: Beata Podsiadły (Akademia 4 Pory Roku)
Czas trwania: 120 min.
Informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 756 76 00 wew. 17
Obowiązują zapisy: www.strefazajec.pl
Wstęp: 20 zł (opiekun bezpłatnie)
Miejsce zajęć: Piaseczno, Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9
TOŻSAMOŚĆ PIASECZNA. LUDZIE, MIEJSCA, WYDARZENIA...
3 marca (niedziela), godz. 12.00
Pólko, Gróbki, Kradziejów - nazwy miejscowe Piaseczna i okolic
Podczas marcowego spotkania znany piaseczyński przewodnik, miłośnik i popularyzator historii Piaseczna, współautor publikacji "Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego. Informator krajoznawczy" - Stanisław Hofman przybliży ciekawe, często juz zapomniana lub wręcz przeciwnie - ciągle funkcjonujące nazwy miejscowe występujące w Piasecznie i okolicach miasta.
Miejsce spotkania: Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9, sala 39 (IIp.)
Wstęp wolny.
Spotkanie zorganizowane będzie w ramach cyklu "Tożsamość Piaseczna. Ludzie, miejsca, wydarzenia...". Podczas spotkań przybliżać chcemy wszystko to, co tworzy wyjątkowy charakter Piaseczna i jego okolicy. Każde miasto ma bowiem swoją tożsamość. Składają się na nią środowisko i jego natura, społeczność, historia, kultura. Tematem spotkań będzie zatem materialne i niematerialne dziedzictwo Piaseczna czyli opowieści o ludziach, miejscach, wydarzeniach, zabytkach, historii, tradycji...
Spotkania "Tożsamość Piaseczna. Ludzie, miejsca, wydarzenia..." organizowane są ramach obchodów jubileuszu 590-lecia nadania Piasecznu praw miejskich.
ilustracja: fragment mapy Piaseczna z 1825 r.
2 marca (sobota), godz. 11.00
Wielcy artyści: kropki, kropeczki - Georges Seurat
SZTUCZKI ZE SZTUKĄ to cykl zajęć o sztuce dla dzieci w wieku 6-12 lat. Spotkania wprowadzają w świat historii sztuki, przybliżają postacie wielkich artystów, tak polskich jak i zagranicznych zajmujących się róznymi dziedzinami sztuki. Podczas spotkań odkrywamy tajemnice ich twórczości. Zajęcia łączą część teorwtyczną i warsztatową, maja charakter interaktywny.
Podczas marcowego spotkania poznamy twórczość neoimpresjonisty GEORGES'A SEURATA. Ten znany francuski malarz XIX wieku jest twórcą techniki malarskiej zwanej pointylizmam. Polega ona na nakładaniu obok siebie drobnych plamek barwnych, które zlewając się w oku widza dają efekt nieuchwytności światła.
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 756 76 00 wew. 17
Czas trwania: ok. 60 min.
Wstep 10 zł
Miejsce spotkań: Przestanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9
Artysta Georges Seurat i jego praca, obraz olejny malowany na płótnie "Sekwana w La Grande Jatte" z kolekcji Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych w Belgii.
Wszystkich zainteresowanych rękodziełem zapraszamy na nowy cykl warsztatów "Pracownia Rękodzieła".
W ramach cyklu proponować będziemy warsztaty dla starszych i młodszych oraz warsztaty rodzinne.
Na pierwsze zajęcia zapraszamy 16 i 17 lutego.
16 lutego - Kreatywna zabawa tkaniną.
Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-8 lat.
17 lutego - Warsztaty tkackie - biżuteria.
Warsztaty dla dzieci od 12 lat i dorosłych.
Szczegóły poniżej.
Koszt: 10 zł
Obowiązują zapisy - www.strefazajec.pl
Informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 756 76 00 wew. 17
Warsztaty odbywają się w "Przystanku Kultura", pl. Piłsudskiego 9.
ZAPRASZAMY!
Kolejne spotkanie z cyklu "Tożsamość Piaseczna. Ludzie, miejsca, wydarzenia..."
Każde miasto ma swoją tożsamość. Składają się na nią środowisko i jego natura, społeczność, historia, kultura. Podczas cyklu spotkań „Tożsamość Piaseczna” chcemy przybliżać wszystko to, co składa się na wyjątkowy charakter Piaseczna i jego okolicy. To spotkania o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Piaseczna – o ludziach, miejscach, wydarzeniach, zabytkach, historii, tradycji...
17.02.2019, godz. 12.00
„Jednostki wojskowe stacjonujące w Piasecznie na przestrzeni wieków”
Spotkanie z historykiem Tomaszem Malarskim
Wstęp bezpłatny.
Miejsce spotkania: Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9, sala 39
Na lutowym spotkaniu ze sztuką poznamy twórczość Fridy Kahlo, meksykańskiej malarki, która zasłynęła na całym świecie z oryginalnych i ekspresyjnych autoportretów. W swojej twórczości inspirowała się folklorem (meksykańskim, indiańskim), własną biografią, w jej sztuce odnaleźć można elementy surrealizmu i realizmu.
Na spotkanie zapraszamy 16 lutego, godz. 11.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałby świat, gdyby nie było zabytków?
Stanowią one ważną część dziedzictwa kulturowego, opowiadają o historii, o życiu ludzi w dawnych czasach; zachwycają, zmuszają do refleksji, są źródłem wielu przygód. Możemy je odkrywać, fotografować, kręcić filmy, pisać o nich, czytać.
Na zajęcia zapraszamy wszystkich ZABYTKOMANIAKÓW, kochających podróże, te bliższe i te dalsze, lubiących rozwiązywać zagadki, łamigłówki oraz zabawy plastyczne (każdego dnia wykonamy pracę plastyczną związaną z danym tematem).
PODRÓŻE ZABYTKOMANIAKA
DZIEDZICTWO KULTUROWE MIAST EUROPEJSKICH
Warsztaty w godz. 11.00 – 13.00
28.01. (poniedziałek): KRAKÓW - MIASTO KRÓLÓW
29.01. (wtorek): PRAGA – MIASTO STU WIEŻ
30.01. (środa): RZYM- WIECZNE MIASTO
31.01. (czwartek): PARYŻ- MIASTO ARTYSTÓW
01.02. (piątek): LONDYN- MIASTO ŚWIATA
Podczas pierwszej podróży udamy się do Krakowa. Zwiedzimy Zamek na Wawelu, smoczą grotę, Kościół Mariacki; wysłuchamy hejnału krakowskiego a w sukiennicach rozejrzymy się za pamiątką z podróży. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa obejrzymy kolekcję słynnych na cały świat szopek bożonarodzeniowych.
W kolejnej podróży wybierzemy się do stolicy naszego południowo.-zachodniego sąsiada – do Pragi; udamy się na Zamek na Hradczanach, następnie do Katedry św. Wita i na słynną Złotą Uliczkę. Na Starym mieście zwiedzimy Ratusz Staromiejski oraz popularną atrakcję turystyczną - praski zegar astronomiczny Orloj z ruchomymi figurkami; udając się na ulicę Kaunską7 na Starym Rynku zwiedzimy Muzeum Alfonsa Muchy, przedstawiciela secesji. Naszą podróż zakończymy nad Wełtawą na Moście Karola, „strzeżonego” przez kilkadziesiąt figur, w tym męczennika św. Jana Nepomucena.
Trzeciego dnia naszej wyprawy udamy się do położonego na siedmiu wzgórzach Rzymu. Na Forum Romanum, rzymskim rynku, będącym główny politycznym i religijnym ośrodkiem w starożytności oraz w Koloseum poczujemy ducha miejsca - genius loci.
Odwiedzimy Muzea Watykańskie i zgromadzone tam wspaniałe kolekcje dzieł sztuki, Plac i Bazylikę św. Piotra oraz grób św. Jana Pawła II. Aby mieć nadzieję na powrót do „wiecznego miasta” wrzucimy pieniążek do Fontanny Di Trevi.
Kolejnym celem podróży będzie Paryż. Zwiedzimy m.in. jedno z największych i najpopularniejszych muzeów świata Luwr, Katedrę Notre Dam, Bazylikę Sacre-Coeur. Odwiedzimy dzielnicę artystów Montmartre, a ostatnim punktem podróży będzie Wieża Eiffla.
W piątym dniu naszych podróżniczych spotkań udamy się do Londynu. W stolicy Wielkiej Brytanii zwiedzimy najpopularniejsze muzea (m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki). Wsiadając do dwupiętrowego czerwonego autobusu przyjrzymy się najważniejszym zabytkom (Big Ben, Pałac Westminsterski-miejsce obrad parlamentu, Pałac Buckingham, Pałac Kensington i inne).
Informacje:
Na zajęcia zapraszamy dzieci od 6. roku życia.
Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 22 756 76 00 wew. 17
Miejsce zajęć: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, I piętro (sala widowiskowa)
Zapraszamy!
2 stycznia otrzymaliśmy z Krakowa taką przesyłkę. To dobra wróżba na 2019. W ramach ERDK organizowaliśmy we wrześniu 2018 r. konferencję "Obiekty zabytkowe w Piasecznie. O historii i przyszłości". Przedstawiono na niej wyniki badań prowadzonych w Parku im. Książąt Mazowieckich oraz zabytkowym budynku Poniatówki.
"TOŻSAMOŚĆ PIASECZNA. LUDZIE, MIEJSCA, WYDARZENIA..."
Każde miasto ma swoją tożsamość. Składają się na nią środowisko i jego natura, społeczność, historia, kultura. Podczas nowego cyklu spotkań „Tożsamość Piaseczna...” chcemy przybliżać wszystko to, co składa się na wyjątkowy charakter miasta i jego okolicy. To spotkania o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Piaseczna – o ludziach, miejscach, wydarzeniach, zabytkach, historii, tradycji...
Spotkania bezpłatne, organizowane raz w miesiącu – niedziela, godz. 12.00
Miejsce: Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9, sala 39
Pierwsze z cyklu spotkanie odbędzie się 20 stycznia (niedziela) o godz. 12.00
Temat spotkania: Rodzina Bursche w Piasecznie
Spotkanie z prof. Aleksandrem Bursche oraz Agnieszką Cubałą
Podczas spotkania przybliżymy historię znanej ewangelickiej rodziny Bursche i jej związków z Piasecznem. Burschowie pochodzili z Bawarii. Z Polską rodzinę związał Johann Gotthelf Bursche (1803 -1852), który w I poł. XIX w. osiedlił się w Królestwie Polskim.
Jednym z najbardziej znanych członków rodziny był Juliusz Bursche (1862-1942) - biskup kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
W latach 20. XX w. znany warszawski adwokat, Alfred Bursche, zakupił ponad 2 ha działkę na granicy z Konstancinem (obecnie w Piasecznie przy ul. Przesmyckiego). Tu zbudował podmiejską willę, którą zaprojektował Teodor Bursche, znany ówczesny architekt.
O rodzinie, jej losach związanych z II wojną światową opowie prof. Aleksander Bursche.
Agieszka Cubała, autorka książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” przybliży postać łyżwiarki Anny Bursche.
fot. Willa rodziny Bursche w Piasecznie (źródło: Gminna Ewidencja Zabytków), fotografia rodzinna w ogrodzie w Piasecznie (z archiwum rodzinnego), okładka książki Agnieszki Cubały
Na kolejne spotkania z cyklu zapraszamy:
17.02.2019 – „Jednostki wojskowe stacjonujące w Piasecznie na przestrzeni wieków”
Spotkanie z historykiem Tomaszem Malarskim
3.03.2019 – „Pólko, Gróbki, Górki Szymona... – nazwy miejscowe Piaseczna i okolic”
Spotkanie ze Stanisławem Hofmanem
ZAPRASZAMY NA PIERWSZE W 2019 ROKU SPOTKANIE ZE SZTUKĄ - SZTUCZKI ZE SZTUKĄ.
Spotkania tradycyjnie odbędzie się w "Przystanku Kultura" o godz. 11.00. Zapraszamy dzieci w wieku 6 - 12 lat.
Tematem styczniowego spotkana będzie twórczość Gustawa Klimta. W swoich pracach posługiwał się on bogatą ornamentyką i dużą ilością koloru złotego. Artysta, żyjący w latach 1862-1918, stał się najsłynniejszym austriackim malarzem na świecie.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z twórczością artysty, a także stworzą własne prace inspirowane złotem Kilmta.
Na zajęcia obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 22 756 76 00 wew. 17
Udział w zajęciach płatny - 10 zł/ os. ( Honorujemy Piaseczyńską Karte Dużej Rodziny)
Zapraszamy do udziału w konkursie "Piaseczyński Questing".
Celem konkursu jest:
- popularyzacja wiedzy na temat historii i dziedzictwa kulturowego gminy Piaseczno,
- inspirowanie do kreatywnego wykorzystywania wiedzy historycznej,
- zainteresowanie młodzieży szkół piaseczyńskich poznaniem i popularyzowaniem historii i tradycji lokalnej w nieszablonowy sposób,
- popularyzacja metody aktywnego poznania lokalnego dziedzictwa jaką jest questing,
- ształtowanie nawyku uczestnictwa w kulturze i świadomego jej odbioru,
- zachęcenie do zainteresowania lokalnym dziedzictwem (historią, archeologią, etnografią, sztuką, literaturą, rzemiosłem, architekturą, przyrodą, ect.) i poznawania okolic miejsca zamieszkania.
Co to jest questing ?
Questing to turystyka z zagadkami.
To ciiekawe podejście do poznania regionu i jego dziedzictwa kulturowego, łączące harcerskie podchody z poszukiwaniem skarbu. Polega na przejściu nieoznakowanej trasy według zawartej w queście (ulotce) mapy z opisem, która jest najważniejsza dla poszukiwacza. Opis tras i zadań stanowią najczęściej specjalnie napisane legendy lub wierszowane zagadki, odkrywające krok po kroku atrakcje regionu. Quest jest ofertą dobrej zabawy nie tylko dla wytrawnych poszukiwaczy „skarbów” czy aktywnych turystów, ale także dla całych rodzin, młodzieży szkolnej czy mieszkańców chcących poznać historię swojego miasta. Uczestnicy questu muszą rozwiązywać zagadki, wykonywać zadania, kierować się instrukcjami, aby osiągnąć określony cel – odnaleźć „skarb”. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody i odkrywcami tajemnic małych ojczyzn.
Konkurs skierowany jest do młodzieży z terenu Gminy Piaseczno:
- uczniów szkół podstawowych z klas 7 i 8,
- uczniów klas 3 gimnazjum,
- uczniów szkół ponadpodstawowych.
Ogłoszenie konkursku - 7 grudnia 2018 r.
Termin zgłoszeń zespołów konkursowych - do 4 stycznia 2019 r.
Termin złożenia prac konkursowych - do 31 marca 2019 r.
Szczegóły konkursu w regulaminie poniżej.
Informacje na temat konkursu: Dział Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego, tel. 22 756 76 00 wew. 17, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy !
UWAGA! UWAGA!
Niestety z dniem dzisiejszym tj. 20.11 wstrzymujemy zapisy wystawców na Kiermasz Świąteczny.
Wyczerpał się już limit miejsc stoisk handlowych przewidzianych na tegoroczne wydarzenie.
Dziękujemy za duże zainteresowanie udziałem w Kiermaszu.
Zapraszamy do udziału w kolejnym Kiermaszu Świątecznym, który tradycyjnie zorganizowany będzie na piaseczyńskim rynku - 9 grudnia, w godz. 11.00 - 17.00
W szczególności zapraszamy twórców ludowych, rzemieślników i rękodzielników z terenu Piaseczna i okolic (gmina Piaseczno, Powiat Piaseczyński). Celem organizacji kiermaszu jest promocja lokalnych tradycji i miejscowej wytwórczości.
Zgłoszenia, przesyłane wyłącznie na kartach zgłoszenia (poniżej), przyjmujemy do 30 listopada lub do wyczerpania się liczby miejsc przeznaczonych na kramy handlowe. ( Liczba miejsc jest ograniczona.)
Przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia równoznaczne jest z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu udziału w wydarzeniu.
Osoby po raz pierwszy zgłaszające się na Kiermasz prosimy o przesłanie 2-3 zdjęć wyrobów, które miałyby być sprzedawane podczas kiermaszu.
Informacje i zgłoszenia: tel. 516 208 397, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Regulamin udziału oraz karty zgłoszenia poniżej.
W listopadzie zapraszamy na koleje spacery po Piasecznie.
Uwaga ! Tym razem pierwszy spacer nietypowo w sobotę - 10 listopada !
10.11 – Ulicami Piaseczna. Ulica Świętojańska, Czajewicza.
Zbiórka: godz. 10.00 - Dom Kultury, Kościuszki 49
18.11 – Ulicami Piaseczna. Ulica Kościuszki – cmentarz parafialny.
Zbiórka: godz. 10.00 - Dom Kultury, Kościuszki 49
Udział w spacerach bezpłatny.
Zapraszamy !
„ULICAMI PIASECZNA” to cykl spacerów miejskich przybliżających historię Piaseczna. Podczas spotkań przewodnik opowiadać będzie o wydarzeniach, mieszkańcach i zabytkach. Odkryje wiele ciekawostek z życia miasta.
W październiku zapraszamy na dwa spacery historyczne:
14.10 – Ulicami Piaseczna. Rejtany - ul. Rejtana, Staropolska, Zagrodowa.
Zbiórka: godz. 10.00 - Centrum Kultury, Kościuszki 49
21.10 – Ulicami Piaseczna. Ulica Kościelna, Jana Pawła II, Dworcowa.
Zbiórka: godz. 10.00, Ratusz, (pl. Piłsudskiego 1)
Udział bezpłatny. Zapraszamy.
Na kolejnym spotkaniu z sztuką poznamy twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Cykl spotkań - "Polscy artyści" wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości organizowane w Piasecznie.
Podczas zajęć we wrześniu, październiku i listopadzie uczestnicy warsztatów zapoznają się z twórczością wybitnych polskich artystów.
"Sztuczki ze sztuką" kierowane są do dzieci w wieku 6-12 lat.
Obowiązują zapisy - tel. 22 756 76 00 wew. 17 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zajęcia płatne - 10 zł/ osoba.
Honorujemy Piaseczyńską Kartę Dużej Rodziny.
Centrum Kultury w Piasecznie wraz z Gminą Piaseczno we współpracy z Powiatem Piaseczyńskim i Piaseczyńskim Klubem Poszukiwaczy Historii organizuje konferencję pt. „Obiekty zabytkowe w Piasecznie. O historii i przyszłości”.
Pierwsza edycja konferencji dedykowana została badaniom prowadzonym na terenie Parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie.
W 2018 r. na terenie Parku im. Książąt Mazowieckich przeprowadzone zostały bezinwazyjne badania archeologiczne oraz badania historyczno-architektoniczne zlecone przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie oraz Gminę Piaseczno. Objęły one teren parku oraz zabytkowy dworek „Poniatówkę. Badania przyniosły interesujące, istotne dla historii miasta ustalenia.
Konferencja ma na celu zapoznanie mieszkańców z wynikami przeprowadzonych badań, przybliżenie historii obiektów zabytkowych, zapoznanie z działaniami prowadzonymi na rzecz zabytków oraz planami na wykorzystanie ich w przyszłości.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Spotkanie ma charakter otwarty. Zapraszamy do udziału.
We wrześniu zapraszamy na dwa spacery miejskie przybliżające historię Piaseczna:
8 września (sobota), godz. 10.00 - "Śladami piaseczyńskich Żydów". Spacer z pieśnią i opowieścią.
Do miejsc związanych z piaseczyńskimi Żydami zaprowadzą Państwa Beata Frankowska ( Stowarzyszenie Studnia O.) oraz Stanisław Hofman.
Zbiórka: Ratusz (pl. Piłsudskiego 1), czas trwania ok. 2 godz.
Udział bezpłatny.
Wydarzenie organizowane w ramach "XIV Jarmarku Piaseczyńskiego"
16 września (niedziela), godz. 10.00 - "Ulicami Piaseczna. Ulica Sierakowskiego i Kilińskiego.
Prowadzenie: Stanisław Hofman
Zbiórka: Ratusz (pl. Piłsudskiego 1), czas trwania ok. 2 godz.
Udział bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy !
Rozpoczynamy kolejny sezon warsztatów dla dzieci "Sztuczki ze sztuką". We wrzesniu spotkamy się z twórczością Wojciecha Kossaka. Zapraszamy!
Przypominamy, że na zajęcia obowiązują zapisy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 756 76 00 wew. 17
Zajęcia płatne - 10 zł.
PIASECZNO – PL. PIŁSUDSKIEGO, ul. PUŁAWSKA, ul. KOŚCIUSZKI, SKWER KISIELA
W PROGRAMIE:
12.00 - 19.00 - SCENA JARMARCZNA /pl. Piłsudskiego
12.00 - rozpoczęcie XIV Jarmarku Piaseczyńskiego
12.10 – PIASECZYŃSKA ORKIESTRA DĘTA
14.00 - koncert zespołu SHOLEM (Krakowa)
16.00 - występ KAPELI Z TARGÓWKA (Warszawa)
18.00 – koncert zespołu CHANAJKI (Białegostoku)
12.00 - 19.00 - KRAMY JARMARCZNE /pl. Piłsudskiego, ul. Puławska, ul. Kościuszki
- stoiska prezentujące kulturę żydowską (kuchnia żydowska)
- stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty
- kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie
12.00 – 18.00 - ŻYDOWSKIE MIASTECZKO/ Skwer Kisiela, Zakątek Kultury
Skwer Kisiela /ul. Kościuszki
12.00 - 18.00 - kramy żydowskich rzemieślników - stoiska animacyjne
12.00 - 13.00 - kuchnia żydowska - pokaz, degustacja, opowieśprowadzenie Julia Gregosiewicz, Małgorzata Blicharz
13.00 - 14.00 - warsztaty tańca izraelskiego – prowadzenie Kinga Kalupa i grupa „Snunit”
15.00 - 16.00 - kuchnia żydowska - pokaz, degustacja, opowieść - prowadzenie Julia Gregosiewicz, Małgorzata Blicharz
17.00 - 18.00 - „Było sobie miasteczko”- opowieści chasydzkie z żydowskiego Piaseczna; opowiada: Beata Frankowska, muzyka Olena Yeremenko (skrzypce)
Zakątek Kultury /skwer między Urzędem Gminy a Przystankiem Kultura, ul. Kościuszki
13.00 - 14.00 - warsztaty „Kołysanki hebrajskie”- prowadzenie Agnieszka Ziątek
14.00 - 16.00 - warsztaty „Wycinanka żydowska” - prowadzenie Monika Krajewska
15.00 - 15.30 - „Sen Menasze”– opowieść dla dzieci z muzyką na żywo na podstawie baśni Isaaca Bashevisa Singera. Opowiada Beata Frankowska, muzyka Olena Yeremenko
15.00 - 16.00 - warsztaty „Język hebrajski”- prowadzenie Agnieszka Ziątek
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
8 września /sobota
10.00 - „Śladami piaseczyńskich Żydów”. Spacer miejski z pieśnią i opowieścią.
Spacer poprowadzą: Beata Frankowska i Stanisław Hofman
Zbiórka uczestników: Ratusz (pl. Piłsudskiego 1), czas trwania: ok. 2 godzin
8 – 9 września/ sobota, niedziela
Plenerowe wystawy historyczno- fotograficzne:
„Piaseczyńscy Chasydzi”
Wystawa ze zbiorów: Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Stowarzyszenia Studnia O., zbiorów prywatnych Stanisława Hofmana oraz archiwum Muzeum Regionalnego w Piasecznie. Wystawa prezentowana na pl. Piłsudskiego.
„Śladami przeszłości Ger”
Opracowanie dr Piotr Rytko, grafika Paweł Tabor. Wystawa prezentowana w „Zakątku Kultury”(ul. Kościuszki)
9 września /niedziela
„Jarmark na Kolejce”
Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14)
10.00 - 15.00 - bezpłatne zwiedzanie modelarni kolejki w skali 1:87
13.00 - 15.00 - bezpłatne przejazdy drezyną na terenie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe
14.30 - odjazd specjalnego pociągu do Złotokłosu z okazji jubileuszu OSP i Jarmarku Piaseczyńskiego. Powrót do Piaseczna o godz. 18.00. Przejazd płatny 10 zł (bilety do nabycia w kasie na godzinę przed odjazdem.
Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl)
Organizator: Centrum Kultury w Piasecznie, UMiG Piaseczno
Partnerzy: Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piekarnia „Krzosek”
Patroni medialni: Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Kurier Południowy, Sąsiedzi
PODCZAS XIV JARMARKU PIASECZYŃSKIEGO WYSTĄPIĄ:
PIASECZYŃSKA ORKIESTRA DĘTA
Działa na terenie gminy Piaseczno od 2000 roku. Założycielami orkiestry jest grupa zapalonych amatorów, którzy znaleźli swoje miejsce przy Centrum Kultury w Piasecznie. W repertuarze orkiestry znalazły się marsze, muzyka sakralna, pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki współczesnej. Orkiestra swoimi występami uświetnia wszystkie ważniejsze imprezy patriotyczne i okolicznościowe. Kapelmistrzem orkiestry od stycznia 2014 r. jest Tomasz Banowicz.
SHOLEM
Zespół SHOLEM (w języku jidysz – Pokój) został założony w 2001 roku przez Macieja Inglota, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W kręgu zainteresowań poszczególnych członków zespołu znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny styl wspólnie wykonywanej muzyki. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne – pieśni w języku Jidysz.
Zespół na co dzień występuje na krakowskim Kazimierzu, dzielnicy słynącej z kultury żydowskiej, która każdego roku przyciąga swym niepowtarzalnym pięknem wielu turystów i fanów niemalże z całego świata. Po za tym zespół ma na swoim koncie liczne koncerty krajowe jak i zagraniczne oraz udziały w wielu prestiżowych festiwalach.
KAPELA Z TARGÓWKA
Warszawska KAPELA Z TARGÓWKA jest jedną z najlepszych kapel w Polsce. Założycielami zespołu w 1995 r. są Senior Jerzy Pasztaleniec oraz Synowie, Paweł i Dariusz Pasztaleniec. Gramy folklor Warszawski - w repertuarze znajdują się szlagiery Stanisława Grzesiuka największego Barda powojennej Warszawy. Gramy również piosenki R E T R O czyli lata 20-ste, i 30-ste zeszłego wieku, Repertuar sceny Kabaretowej i Teatralnej tamtych lat, autorów: Petersburski, Włast czy Gold. Wzbogacamy również repertuar własnymi kompozycjami utrzymane w klimacie folkloru miejskiego. Jesteśmy laureatami Prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki R E T R O Fundacji Mieczysława Fogga pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rodziny Foggów. Realizowaliśmy cykl koncertów w Galerii Porczyńskich Warszawie poświęconym piosenkom i karierze Mieczysława Fogga i wiele koncertów związanych z twórczością tego Wielkiego artysty.
Skład zespołu:
Paweł Pasztaleniec - banjo, klarnet, wokal
Dariusz Pasztaleniec - akordeon , wokal
Agnieszka Wojakowska - skrzypce , wokal
Jan Rosłon - gitara akustyczna , wokal
Wiesław Leśniewski - akordeon , wokal
Paweł Harasim - kontrabas , wokal
CHANAJKI
Grupa klezmerska związana z Białymstokiem, utworzona przez Rafała i Alicję Grabowskich po zdobyciu przez nich w 2006 r. Złotych Cymbałów na Festiwalu Tradycji i Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym. CHANAJKI powstały z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, a szczególnie Białegostoku.
W ich utworach można usłyszeć wpływy rosyjskie, bałkańskie, związane z folklorem białoruskim.(…)W ich repertuarze znajdują się utwory instrumentalne we własnych aranżacjach oraz wokalne - pieśni w języku Jidysz.
Skład:
Alicja Grabowska – śpiew, teksty w jej opracowaniu i wykonaniu
Rafał Grabowski – akordeon
Rafał Makarski – kontrabas
Radosław Koper – skrzypce, altówka
Maciej Dziemski – perkusja, tarambuka
„Sen Menasze” – opowieść dla dzieci z muzyką na żywo.
Sen Menasze. Opowieść z muzyką na żywo, na podstawie baśni Isaaca Bashevisa Singera o chłopcu, który uciekł z domu i głęboko w lesie, a może we śnie, odnalazł cudowny Zamek, w którym nic nigdy nie ginie na zawsze.
Opowiada: Beata Frankowska. Gra na skrzypcach: Olena Yeremenko
„Było sobie miasteczko - opowieści chasydzkie z żydowskiego Piaseczna”.
Piętnaście lat temu, w latach 2002-2003, opowiadacze z Grupy Studnia O. zrealizowali w naszym mieście projekt „Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna”. W ramach projektu powstały m.in. spektakl, pokazywany wiele razy w Polsce i zagranicą oraz strona internetowa opowiadająca o dziejach piaseczyńskich Żydów. Powrócimy do tych historii raz jeszcze.
W wyobraźni będziemy wędrować śladami tych, którzy byli tu przed nami. Wsłuchamy się
w gwar piaseczyńskich targów i sklepików, zajrzymy na podwórka na ulicy Nadarzyńskiej, zejdziemy po kamiennych schodkach do mykwy, wysłuchamy mądrych słów rabina Kelmana Shapiro. Opowieści na podstawie dokumentów, wspomnień i przypowieści chasydzkich, przeplatane pieśniami w jidysz i po hebrajsku.
Opowiada: Beata Frankowska, muzyka: Olena Yeremenko ( skrzypce).
Beata Frankowska
Z wykształcenia polonistka, z zawodu animatorka kultury i opowiadaczka historii, związana ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O., pierwszą grupą w Polsce, skupiającą zawodowych opowiadaczy. Urodzona w Piasecznie, przez kilka lat w nim mieszkała. Z jej inspiracji i osobistej potrzeby 15 lat temu powstał projekt Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna, zrealizowany przez opowiadaczy z Grupy Studnia O. To dzięki tej przygodzie głębiej zainteresowała się kulturą żydowską i żydowskimi historiami. Przez wiele lat pracowała z żydowską pamięcią lokalną w polskich miasteczkach, m.in. w Węgrowie, Kazimierzu, Biłgoraju, prowadząc warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Jako opowiadaczka historii współpracuje od początku z Muzeum POLIN. Głęboko wierzy w uzdrawiającą moc opowiadania historii, również tych najtrudniejszych.
Muzyka: Olena Yeremenko (skrzypce)
Olena Yeremenko.
Urodzona na Ukrainie w rodzinie muzyków pielęgnującej od pokoleń tradycje muzyczne.
Jest współzałożycielką zespołu Burdon Folk Band, z którym nagrała 4 płyty. Brała udział w wielu projektach i grupach muzycznych na Ukrainie i w Polsce. Wraz z Orkiestrą Czasów Zarazy nagrała płytę „G.F. Telemann. Tańce Polskie”. Od 2012 do 2015 roku współpracowała z teatrem Gardzienice jako aktorka-muzyk. Obecnie gra w zespołach Burdon Folk Band, Dzikie Jabłka, Orkiestra Czasów Zarazy, jednocześnie rozwijając nowe projekty (płyta „DuoDuo. Beginning” 2014), zespół prog-rockowy „Ichthyander Dad’s Only Dolphin” oraz zespół muzyki dawnej i renesansowej „Dancerye”.
Współpracuje z zespołem artystycznym „Grupa Studnia O.”
Agnieszka Ziątek
Członkini Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, psycholożka, nauczycielka hebrajskiego.
Monika Krajewska
Artystka i edukatorka. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich i publikacji o symbolice płaskorzeźb na macewach. Tworzy wycinanki i kolaże inspirowane dawną żydowską wycinanką, symbolami i tekstami judaizmu. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską przez pryzmat sztuki.
Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, obejrzą przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę.
Kinga Kalupa
Swoją przygodę z tańcem izraelskim rozpoczęła 10 lat temu w grupie SNUNIT z Warszawy pod okiem pierwszej polskiej instruktorki Moniki Leszczyńskiej. Uczestniczyła w wielu występach i warsztatach w Polsce i zagranicą, współorganizuje międzynarodowe warsztaty w Warszawie.
Grupa Tańca Izraelskiego "Snunit" (hebr. jaskółka) powstała w 1995 roku w Warszawie skupiając grono osób zafascynowanych i pragnących cieszyć się niezwykłym tańcem izraelskim także w Polsce. Od tego czasu miłośnicy tańca izraelskiego spotykają się dwa razy w tygodniu w Warszawie by doświadczyć wspólnego tańca i dobrych emocji. Nasze spotkania są otwarte dla wszystkich. Ponadto organizujemy wiele warsztatów w całej Polsce. Dają one możliwość doświadczenia radości tańca w grupie, w kręgu, radości ruchu i rytmu - całym ciałem i duszą. Radości przemiany przez taniec. Ludzi nieśmiałych i czasami wciąganych na siłę do kręgu po pięciu minutach nie sposób już z niego wyrwać. W każdej chwili widać radość, jaką przynosi im nauka pierwszych kroków w rytm oryginalnej muzyki. Entuzjazm i energia, które się wyzwalają podczas warsztatów tańca izraelskiego trwają dużo dłużej, niż do końca zajęć. Serdecznie zapraszamy do tego wspólnego doświadczenia!
Julia Gregosiewicz
absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku marketing i zarządzanie. Pracuje od 13 lat w branży gastronomicznej - 9 lat prowadziła kuchnię koszerną przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a od 4 lat zarządza restauracją BESAMIM w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. „Specjalizujemy się w kuchni żydowskiej, ale nasza restauracja nie jest koszerna.”
W pokazach i degustacji będzie towarzyszyć jej Małgorzata Blicharz - specjalista od kuchni żydowskiej - 16 lat w gastronomi, w tym przez 4 lata współtworzyły razem kuchnię koszerną. Uczestniczyła w budowie i rozwoju żydowskiego Hotelu Ilan w Lublinie, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Żydowski Dom Seniora Moszaw Zkenin i od 4 lat prowadzi warsztaty kulinarne dotyczące tradycyjnej kuchni żydowskiej na Uniwersytecie III Wieku przy Teatrze Żydowskim w Warszawie
Razem wystąpiły w trzech programach – „Dzień dobry TVN” gotując na żywo dania żydowskie. Chętnie uczestniczą w festiwalach dotyczących kuchni żydowskich odbywających się w całej Polsce. Również w restauracji BESAMIM często odbywają się eventy kulinarne związane z jedzeniem żydowskim z różnych stron świata.
Kolejny z cyklu miejskich spacerów historycznych:
15.07 (niedziela) – Ulicami Piaseczna. Ulica Kościuszki.
Zbiórka: godz. 10.00, Ratusz, (pl. Piłsudskiego 1)
Udział w spacerze bezpłatny. Czas trwania - ok. 2 godz.
Zapraszamy!
Zapraszamy do udziału w XIV JARMARKU PIASECZYŃSKIM.
Na zgłoszenia czekamy do 24 sierpnia lub do wyczerpania się liczby miejsc przeznaczonych na kramy handlowe.
Zgłoszenia przyjmujemy WYŁĄCZNIE na kartach zgłoszenia.
Uwaga! Przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia równoznaczne jest z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu udziału w wydarzeniu.
Osoby po raz pierwszy zgłaszające się na JARMARK prosimy o przesłanie 2-3 zdjęć wyrobów, które miałyby być sprzedawane na kramie handlowym.
Informacje dotyczące wystawienia stoiska handlowego: tel. 517 128 309
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Regulamin oraz karty zgłoszenia poniżej.
Od maja do listopada zapraszamy na przygotowany przez muzeum cykl miejskich spacerów historycznych - "ULICAMI PIASECZNA".
Podczas comiesięcznych wędrówek postaramy się przybliżyć historię miasta - opowiadać będziemy o wydarzeniach, mieszkańcach, zabytkach. Odkryjemy także wiele ciekawostek z życia miasta.
Cykl "Ulicami Piaseczna" rozpoczął spacer "Po torach piaseczyńskiej ciuchci" zorganizowany w maju w ramach piaseczyńskiej Nocy Muzeów.
Każdy spacer to możliwośc poznania ciekawych miejskich historii!
Udział w spacerach jest bezpłatny. Czas trwania spaceru - ok. 2 godz.
Przewodnik: Stanisław Hofman
Terminy spacerów:
19.05 - Ulicami Piaseczna. Po torach piaseczyńskiej ciuchci.
Wydarzenie w ramach piaseczyńskiej Nocy Muzeów
Zbiórka: godz. 20.00, peron stacji kolejki wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14)
17.06 – Ulicami Piaseczna. Kradziejów i okolice – ulica Wschodnia, Niecała, Kauna.
Zbiórka: godz. 10.00, Dom Kultury (ul. Kościuszki 49)
15.07 – Ulicami Piaseczna. Ulica Kościuszki.
Zbiórka: godz. 10.00, Ratusz (pl. Piłsudskiego 1)
12.08 – Ulicami Piaseczna. Ulica Warszawska, Młynarska, Zgoda.
Zbiórka: godz. 10.00, Ratusz (pl. Piłsudskiego 1)
16.09 – Ulicami Piaseczna. Ulica Sierakowskiego , Kilińskiego.
Zbiórka: godz. 10.00, Ratusz (pl. Piłsudskiego 1)
14.10 – Ulicami Piaseczna. Rejtany – ulica Rejtana, Staropolska , Zagrodowa.
Zbiórka: godz. 10.00 - Dom Kultury (ul. Kościuszki 49)
18.11 – Ulicami Piaseczna. Ulica Kościuszki – cmentarz parafialny.
Zbiórka: godz. 10.00 - Dom Kultury (ul. Kościuszki 49)
Na początku 2018 r. nasze muzeum nawiązało współpracę z dr Markiem Barańskim (specjalistą w zakresie badań architektonicznych i rewaloryzacji zabytków architektury MKiDN). Dzięki temu zostały przeprowadzone badania historyczno-architektoniczne zabytkowego budynku tzw. Poniatówki, usytuowanej w Parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie. Muzeum udostępniło do badań posiadane materiały archiwalne. Prace badawcze, finansowane przez Gminę Piaseczno, zostały zakończone. Informacje o prowadzonych przez zespół badawczy działaniach znaleźć można w czerwcowym numerze "Gazety Piaseczyńskiej" ( https://piaseczno.eu/gazeta-piaseczynska-nr-62018/)
Dworek tzw. "Poniatówka" w Parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie.
Tegoroczny Jarmark Piaseczyński odbędzie się 9 września.
Zgłoszenia wystawców przyjmować będziemy od 2 lipca do 24 sierpnia ( lub do czasu wyczerpania się liczby miejsc).
Wszelkie informacje ( regulamin udziału, karta zgłoszenia) pojawią się na naszej stronie internetowej 2 lipca.
Zapraszamy!
Podczas ostatniego przed wakacjami spotkania ze sztuką poznamy wielkiego artystę - człowieka renesansu jakim był Leonardo da Vinci.
Na "Sztuczki ze sztuką" zapraszamy 2 czerwca, o godz. 11.00, do Przystanku Kultura.
Na zajęcia obowiązują zapisy: 22 756 76 00 wew. 17 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt: 10 zł / osoba
Zapraszamy!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszej piaseczyńskiej Nocy Muzeów !
oraz
https://www.facebook.com/PiaseczynskaKolejWaskotorowa/?hc_ref=ARSW06WnWlTJg_4qgjfDXV_4AMwZUib6skz2cQvKL6ZZLdLPZMwSDgRoRYzuPhsWBWw
Organizatorzy wydarzenia: Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Centrum Kultury w Piasecznie - Muzeum Regionalne, Dział Edukacji Muzycznej oraz Muzeum Techniki im. Wladysława Drybasa.
Do zobaczenia w przyszłym roku !
Sedecznie zapraszamy na pierwszą Noc Muzeów w Piasecznie.
W ramach wydarzenia przygotowaliśmy:
"OD ZIUKA DO MARSZAŁKA" - HISTORYCZNA GRA RODZINNA
Ta historyczna gra przybliżyć ma postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, nazywanego Ziukiem. Postaramy się przenieść w czasy młodości Marszałka, poznać jego dzieciństwo, a także jego późniejszą działalność. Podczas gry trzeba będze wykazać się sprytem, tężyzną fizyczną i innymi umiejętnościami. Grę zaczynamy o godz. 16.00. Do zabawy dołączyć można o dowolnej porze! Zakończenie - godz. 19.00.
O 20.00 zapraszamy na pierwszy z cyklu miejskich spacerów historycznych - "ULICAMI PIASECZNA". Spacer, którego motywem przewodnim będą ślady piaseczyńskiej ciuchci potrwa ok. 2 godz. Zbiórka na peronie kolejki wąskotorowej.
Zapraszamy!
Podczas kolejnego spotkania ze sztuką poznamy dawną Warszawę ukazaną na obrazach włoskiego malarza Bernardo Bellotto zwanego Canaletto. Poza tym wiele ciekawostek o życiu w dawnej stolicy.
Zapraszamy tradycyjnie w sobotę - 14.04 o godz. 11.00.
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat odbywają się w Przystanku Kultura (pl. Piłsudskiego 9).
Zapisy: 22 756 76 00 wew. 17 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy!
W niedzielę (25.03) podczas Kiermaszu Wielkanocnego odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników Konkursów Wielkanocnych oraz wręczenie nagród laureatom.
Do konkursów zgłoszono 40 palm wielkanocnych oraz 190 dekoracji wielkanocnych - pisanek. Poziom prac zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursów był bardzo wysoki.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, laureatom gratulujemy!
Poniżej zamieszczemy wynki konkursowe.
Laureatów konkursu, którzy nie mogli być obecni na oficjalnym ogłoszeniu wyników zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów do Domu Kultury (ul. Kościuszki 49) I piętro.
Informujemy, iż wyczerpały się już miejsca przewidziane dla wystawców na tegoroczny Kiermasz Wielkanocny.
Dziekujemy wszystkim Państwu za zainteresowanie, niestety nie możemy przyjąć większej liczby kramów handlowych.
"KIERMASZ WIELKANOCNY" na stałe zagościł w kulturalnym kalendarzu Piaseczna.
Tradycyjnie już tegoroczne przedświąteczne spotkanie odbędzię się w Niedzielę Palmową - 25 marca 2018 r. na pl. Piłsudskiego (rynek). W ramach KIERMASZU, który potrwa od 10.00 do 15.00 na rynku rozstawione zostaną stoiska handlowe z ozdobami świątecznymi, rękodziełem, wyrobami z wikliny czy tradycyjnymi produktami spożywczymi.
Zapraszamy do udziału i rozstawienia stoiska handlowego.
Warunkiem kwalifikacji jest tradycyjny charakter wyrobów, nadesłanie w terminie karty zgłoszenia i otrzymanie potwierdzenia od organizatorów. Wszelkie szczegóły dotyczące zasad udziału zamieściliśmy w regulaminie.
UWAGA!
WYCZERPAŁY SIĘ JUŻ MIEJSCA DLA WYSTAWCÓW NA KIERMASZ WIELKANOCNY. NIE PRZYJMUJEMY ZGŁOSZEŃ. DZIĘKUJEMY ZA ZAINTERESOWANIE.
Na karty zgłoszenia czekamy do 15 marca lub do momentu wyczerpania liczby miejsc.
Organizator potwierdzać będzie przyjęcie zgłoszenia mailowo (lub telefonicznie).
Informacje dotyczące zgłoszeń: tel. 517 128 309, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na tegoroczny Kiermasz Wielkanocny zapraszamy 25 marca.
Tradycyjnie na piaseczyńskim rynku (pl. Piłsudskiego) rozstawimy kramy handlowe z wyrobami rękodzielniczymi, ozdobam świątecznymi, tradycyjnymi wyrobami spożywczymi. Jak co roku, na stoisku Fundacji "Pomóż Dorosnąć" wystawione zostaną prace dzieci i młodzieży zgłoszone do Konkursów Wielkanocnych.
Już dziś zapraszamy na Kiermasz!
Uwaga! Osoby chętne do wystawienia własnego stoiska podczas Kiermaszu prosimy o zapoznanie sie z regulaminem oraz o zgłoszenia wyłącznie na Karcie Zgłoszenia, które niebawem będą dostępne na naszej stronie.
Karnawał to czas zabawy i pięknych strojów. Od kiedy obchodzimy ten zwyczaj i jak wygląda czas zabaw na świecie? Za kogo przebierali się ludzie na dawnych obrazach? Tego wszystkiego dowiemy się na naszych zajęciach i porozmawiamy o tym, za kogo my najchętniej się przebieramy. Podczas zajęć każdy wykona karnawałową pracę plastyczną.
Zapisy: 22 756 76 00 wew. 17 , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt: 10 zł /osoba ( honorujemy piaseczyńską Kartę Dużej Rodziny)
Zajęcia odbywają się w Przystanku Kultura !
Styczniowe spotkanie poświęcimy twórczości Niki de Saint Phalle. To kolejne spotkanie z cyklu - Wielcy Artyści.
Każde z zajęć opowiada o jednym ze sławnych malarzy, rzeźbierzy czy architektów. Podczas zajęć sprawdzimy jakie historie zamykali w obrazach i rzeźbach, poznamy najprzeróżniejsze techniki, spasoby oraz tajemnice ich twórczości. Wybierzemy wspólnie nasze ulubione dzieła sztuki!
Tym razem zapraszamy na spotkanie z niecodzienną, barwną twórczością francuskiej rzeźbiarki i malarki.
Zapisy: 22 756 76 00 wew. 17, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt: 10 zł/ osoba
Zajęcia odbywają się w Przystanku Kultura , pl. Piłsudskiego 9.
KULTURALNA ZIMA - FERIE Z MUZEUM
Zapraszamy na warsztatowe zajęcia dla dzieci w wieku 6 - 12 lat
Tegoroczny temat: ETNO PODRÓŻE PO EUROPIE
Przez pierwszy tydzień ferii podróżować będziemy pośród europejskich krajów, poznając kulturę i zwyczaje ich mieszkańców.
15.01 /poniedziałek/ - Rumunia
16.01 /wtorek/ - Ukraina
17.01 /środa/ - Litwa
18.01 /czwartek/ - Finlandia
19.01 /piątek/ - Dania
Zajęcia odbywać się będą w godz. 11.00 - 13.00
Miejsce: Dom Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: 22 756 76 00 wew. 17, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ZAJĘCIA BEZPŁATNE!
ZAPRASZAMY!
„ODPALENIE CHOINKI” to tradycyjne już przedświąteczne spotkanie na piaseczyńskim rynku. W ramach wydarzenia odbywa się „Kiermasz Świąteczny” (11.00-17.00), organizowane są atrakcje dla dzieci, świąteczne niespodzianki i koncerty. Kulminacyjnym punktem wydarzenia jest uroczyste zapalenie świateł na piaseczyńskiej choince (16.00), która pozostanie z mieszkańcami na rynku przez zimowe miesiące.
W ramach „Kiermaszu Świątecznego” na rynku rozstawione zostaną stoiska handlowe z ozdobami świątecznymi, rękodziełem, wyrobami z wikliny, tradycyjnymi produktami spożywczymi. Zapraszamy do udziału i rozstawienia stoiska handlowego. Warunkiem kwalifikacji jest tradycyjny charakter wyrobów, nadesłanie w terminie karty zgłoszeniowej (liczba miejsc ograniczona) i otrzymanie potwierdzenia od organizatorów. Wszelkie szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie „Kiermaszu Świątecznego”.
Karta zgłoszeniowa – należy nadesłać do 30.11.2017.
Przesłanie do Organizatora wypełnionej karty zgłoszenia równoznaczne jest z zaakceptowaniem regulaminu „Kiermaszu Świątecznego”. Organizatorzy będą potwierdzać przyjęcie zgłoszeń mailowo lub telefonicznie. W przypadku braku odpowiedzi, prosimy o kontakt.
Szczegółowych informacji udziela Muzeum Regionalne w Piasecznie – koordynator „Kiermaszu Świątecznego” (tel. 22 756 76 00 wew. 17, 509 687 267)
Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Muzeum Regionalne w Piasecznie.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą nową ofertą edukacyjną dla szkół i przedszkoli.
Szczegóły tutaj.
Z uwagi na rozpoczęte prace remontowe w budynku, w którym mieściło się muzeum, zajęcia edukacyjne odbywają się w tym sezonie w Domu Kultury (ul. Kościuszki).
Informacje o zajęciach, rezerwacja terminów: 22 756 76 00 wew. 17 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Od października rozpoczynamy kolejny sezon comiesięcznych spotkań ze sztuką.
"Sztuczki ze sztuką" to warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat, które w przystępny i aktywny sposób przybliżają zagadnienia dotyczące różnych dziedzin sztuki. Pierwsze zajęcia po wakacjach odbędą się 14 października o godz. 11.00.
Tematem przewodnim październikowego spotkania będzie design - czyli sztuka użytkowa.
Design, trudne słowo? Co to znaczy "sztuka użytkowa"? Czy wanna może być dziełem sztuki? O tym wszystkim porozmawiamy podczas zajęć. poznamy krótką historię designu oraz sprawdzimy jakie są najbardziej kultowe przedmioty. Spróbujemy także swoich sił jako projektanci pięknych przedmiotów.
Ze względu na rozpoczęte prace remontowe w siedzibie muzeum (przy pl. Piłsudskiego 10) zajęcia odbędą się w Przystanku Kultura ( pl. Piłsudskiego 9)
Czas trwania zajęć ok. 60 min.
Zapisy: 22 756 76 00 wew. 17 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy!
Serdecznie zapraszamy do oglądania kolejnej już plenerowej wystawy przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Piasecznie.
"Tatarzy w Polsce. Historia, tradycje, zabytki" to wystawa, prezentująca kulturę Tatarów, zamieszkujących od wieków na terenach Polski. Przepiękne, barwne zdjęcia i uzupełniające je opisy przybliżają orientalne dziedzictwo. Wystawa powstała przy współpracy z Fundacją Tatarskie Towarzystwo Kulturalne. Była jedną z atrakcji XIII Jarmarku Piaseczyńskiego, który odbył się 10 września w Piasecznie.
Wystawę można oglądać na pl. Piłsudskiego / rynek do 30 września.
Informujemy, iż w związku z rozpoczęciem realizacji robót remontowych w budynku tzw. Starej Plebanii ( pl. Piłsudskiego 10), w którym mieści się Muzeum Regionalne, od dnia 1 sierpnia b.r. placówka będzie nieczynna. Kontakt z pracownikami muzeu: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, tel. 22 756 76 00 wew. 17, 509 687 267, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tradycyjnie, w drugą niedzielę września, zapraszamy na XIII Jarmark Piaseczyński. Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Miejsce: pl. Piłsudskiego (rynek), ul. Puławska, ul. Kościuszki, ul. Rynkowa
W tym roku naszymi gośćmi będą Tatarzy Polscy. Na jarmarcznej scenie wystapi Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK. Fundacja Tatarskie Towarzystko Kulturalne przybliży nam kulturę Tatarów. Zaprosimy do jurty i na warsztaty łucznicze. Poza tym na Jarmarku jak zawsze wiele atrakcji m.in. spektakl „Czego nie wiecie o smokach” Teatru Rozrywki Trójkąt, koncert Kapeli Hanki Wójciak, "Ginące zawody" - pokazy dawnego rzemiosła, stanowiska rycerskie oraz pokaz żonglerki chorągwiami, wystawa plenerowa, animacje dla dzieci, tematyczne spacery miejskie i wiele kramów handlowych.
Program XIII Jarmarku Piaseczyńskiego:
12.00 - 18.30 - SCENA JARMARCZNA /pl. Piłsudskiego - Rynek
12.00 - rozpoczęcie XIII Jarmarku Piaseczyńskiego
12.10 - występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej
12.50 - Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
13.30 - Zespół Śpiewaczy Tęcza z Nowej Woli
14.00 - Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
14.35 - pokaz tańców renesansowych
15.00 - Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
17.30 - koncert Kapeli Hanki Wójciak
12.00 - 19.00 - KRAMY JARMARCZNE /pl. Piłsudskiego - Rynek, ul. Puławska, ul. Kościuszki
- stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty
- kuchnia tatarska, regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie
- „Baran Piaseczyński” – wypiek regionalny
JARMARCZNE ATRAKCJE:
pl. Piłsudskiego
12.30 - 18.00 - tatarska jurta
- stoisko kultury tatarskiej Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne - prezentacja strojów tatarskich, literatury oraz atrybutów związanych z historią i tradycją Tatarów Polskich
- stoisko Związku Tatarów RP
12.30 - 18.30 - obozowisko rycerskie: zbrojownia, garderoba historyczna, warsztaty kuglarskie
13.00 - 17.00 - tatarskie warsztaty artystyczne
14.00 - 18.00 - warsztaty łucznicze
15.40 - pokaz żonglerki chorągwiami
ul. Rynkowa
12.30 - 18.30 - „Ginące zawody” – pokazy dawnego rzemiosła oraz historyczna gra dla dzieci
16.00 - 17.00 - „Czego nie wiecie o smokach” - przedstawienie jarmarczne - Teatr Rozrywki Trójkąt
17.00 - 18.00 - animacje dla dzieci – Teatr Rozrywki Trójkąt
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
8 września - „Tatarzy w Polsce – historia, tradycje, zabytki” - wystawa plenerowa (pl. Piłsudskiego);
wystawę oglądać można do 30 września
9 września
10.00 – 12.00 - „Zalesie Dolne: miasto -ogród” - spacer ulicami Zalesia z opowieścią przewodnika;
zbiórka uczestników: stacyjka Zalesie Dolne ( na linii wąskotorowej) ul. Stołeczna (przy nr 32)
12.00 – 15.00 – „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – spacer fotograficzny;
zbiórka uczestników przed Domem Kultury, ul. Kościuszki 49
Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl)
Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, UMiG Piaseczno
Partnerzy: Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne, Piekarnia „Krzosek”
Patroni medialni: Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Kurier Południowy, powiat-piaseczyński.info
Zapraszamy!
Zapraszamy do wzięcia udziału w charakterze wystawcy na XIII Jarmarku Piaseczyńskim. Tegoroczny Jarmark odbędzie się 10 września, w godz. 12.00 – 19.00 w Piasecznie na pl. Piłsudskiego (rynek) i w jego najbliższej okolicy.
Preferujemy stoiska twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników, stoiska z tradycyjnymi wyrobami spożywczymi – swojskie jadło, miodami, produktami regionalnymi.
Zastrzegamy sobie prawo doboru oferowanych na Jarmark produktów.
Zgłoszenia przyjmujemy do 25 sierpnia na kartach zgłoszenia. Przesłanie karty nie jest równoznaczne z przyjęciem stoiska na Jarmark. W przypadku wcześniejszego wyczerpania się miejsc termin przyjmowania zgłoszeń ulegnie zmianie. Liczba miejsc ograniczona.
Szczegółowe informacje w regulaminie.
Informacje: 22 737 23 99, 509 687 267
Muzeum Regionalne w Piasecznie, pl. Piłsudskiego 10
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Zapraszamy tych, którzy lubią podróże w odległe zakątki świata, spotkania z egzotyczną kulturą oraz odkrywanie tajemnic dawnych ludów. Będzie okazja, aby poznać kraje i ich mieszkańców, leżące na pięciu kontynentach. Odwiedzimy USA, Australię, Kenię, Tybet i Himalaje oraz Hiszpanię.
3.07 (poniedziałek) – INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ
Podczas pierwszej podróży udamy się do Ameryki Północnej; pobawimy się w Indian Amerykańskich, przygotujemy indiański tor przeszkód, zaprojektujemy indiański totem i indiańską biżuterię, będziemy snuć opowieści indiańskie.
4.07 (wtorek) – ABORYGENI AUSTRALII
W kolejnej podróży wybierzemy się do krainy kangurów, koali i Aborygenów- na antypody. Posłuchamy, jak brzmi didgeridoo, zapoznamy się z najstarszą sztuką wytworzoną przez człowieka - malowidłami naskalnymi, dowiemy się wielu ciekawostek o faunie i florze Australii, a także o rdzennych mieszkańcach - Aborygenach.
5.07 (środa) – MASAJOWIE Z AFRYKI
Na Czarnym Lądzie zawitamy do wioski Masajów; nauczymy się kilku słówek w języku suahili, poznamy zabawy masajskich dzieci, wykonamy ozdoby masajskie.
6.07 (czwartek) - MIESZKAŃCY HIMALAJÓW I TYBET
Następnym celem podróży będą Himalaje i Tybet. Dowiemy się, jak to jest mieszkać na dużych wysokościach oraz kim są buddyści i Dalajlama; wykonamy tybetańską mandalę.
7.07 (piątek) - HISZPANIE (Baskowie, Katalończycy)
W ostatni dzień wakacyjnych podróży powrócimy do Europy i odwiedzimy Hiszpanię. Dowiemy się, co to jest corrida, flamenco, paella; w Barcelonie, stolicy Katalonii zapoznamy się z dziełami architektonicznymi Antonia Gaudiego; nie zabraknie też akcentów sportowych, kulinarnych, muzycznych i artystycznych.
Zajęcia bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 22 737 23 99
Do końca sierpnia zapraszamy do oglądania wystawy malarstwa olejnego.
Wśród prezentowanych prac artysty Romualda Klaybora znajdują się obrazy z widokami miast z naszej najbliższej i nieco dalszej okolicy.
Zapraszamy.
Góra Kalwaria/1974 / olej na płótnie Krakowskie Przedmieście/ 1986 / olej na płótnie
Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie ze sztuką.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec