Muzealna szafa

Co można znaleźć w muzealnej szafie? Wiele pamiątek – przedmiotów, dokumentów, fotografii często długo ukrytych w najdalszych jej zakamarkach. Pamiątek ciekawych, unikalnych - ważnych dla lokalnej społeczności. Takie „skarby”, znajdujące się w zbiorach muzeum, będziemy tu prezentować. Postaramy się przybliżyć ich historię, opowiedzieć o ich właścicielach, opisać ich związek z historią Piaseczna i okolic.

IMG 7384 1   IMG 7381

KSIĄŻKA DO NABOŻEŃSTWA I ROZMYŚLANIA W DWÓCH CZĘŚCIACH. ZEBRAŁA I UŁOŻYŁA CECYLIA PLATER ZYBERKÓWNA. WARSZAWA, 1891.

Książeczka do nabożeństwa, której właścicielka była hrabina, zawiera odręczny wpis autorki wraz z jej podpisem.

Kim była jej autorka?

Cecylia Plater - Zyberk urodziła się w 1853 roku. Kształciła się w Poznaniu u Sióstr Sacre Coeur oraz w Paryżu. W 1880 roku wstapiła do bezhabitowego zgromadzenia sióstr Posłanniczek Najświętszego Serca Jezusowego.

Hrabina zakupiła majątek Chyliczki (graniczący wówczas z Piasecznem) w 1890 r. i założyła tu Zakład Gospodarczy. Szkoła miała przygotowywać dziewczęta do zajmowania się gospodarstwem. W roku 1906 Zakład został przekształcony w Wyższą Szkołę Gospodarczą. Do szkoły prowadzonej przez Cecylię Plater Zyberkównę zjeżdżały się panny z całej Polski, aby pobierać nauki w renomowanej i nowoczesnej szkole.

Zakład w Chyliczkach był drugą założoną przez nią szkołą. Pierwsza to szkoła rękodzielnicza przy ulicy Pięknej w Warszawie - obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

W "Chyliczance Jubileuszowej" publikacji wydanej przez szkołę w 1931 r. tak opisano fundatorkę szkoły:

"Postać Cecylji Platerówny należy do najpiękniejszych i najbardziej zasłużonych dla Kościoła i Ojczyzny w ostatnich dziesiątkach lat. Służyć Ona może za wzór cnoty obywatelskiej, oparty na sharmonizowaniu wzniosłości ideału z wytrwałym czynem, wcielanym przez cały ciąg życia bez najmniejszego załamania."

Cecylia Plater-Zyberkówna była kobietą wszechstronną, działała na rzecz emancypacji i równouprawnienia. Zabierała zdanie w tematach związanych nie tylko z kształceniem młodzieży, ale też z życiem rodzinnym, społecznym, religijnym. Napisała wiele książek i artykułów, jest autorka dwóch modlitewników.

Zmarła w 1920 roku zostawiając po sobie ogromny dorobek, rzeszę wychowanek i świetnie działąjącą szkołę.

IMG 7383   IMG 7380   IMG 7379 1