ZAUŁEK HISTORII czyli wystawy o dziejach miasta i jego mieszkańców

W "Zaułku" zbierać będziemy okruchy historii, które składają się na dzieje lokalnej społeczności. Prezentować tu będziemy wystawy dotyczące wydarzeń, ludzi, miejsc, które tworzą unikalną historię naszego regionu.

Jak zmieniało się Piaseczno?

Gdzie znajdował sie w mieście plac targowy czy biblioteka?

Co działo się w przestrzeni miejskiej zajętej obecnie pod nowe inwestycje czy blokowiska?

Wystawa archiwalnych zdjęć Piaseczna pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Piaseczno prawa miejskie otrzymało z rąk księcia mazowieckiego Janusza I w 1429 roku. Jest zatem jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Na przestrzeni wieków przeżywało wzloty i upadki - lepsze i gorsze okresy swojego rozwoju. Z niewielkiego ośrodka rozwinęło się w duży, miejski organizm. Zmiany te wymusiły metamorfozę Piaseczna.

Wystawa fotograii przedstawia zmiany od początku XX wieku do dzisiaj. Jest ona jedynie wstępem do poznania historii miasta, przypomnienia o jego dawnym charakterze. Zestawienie zdjęć archiwalnych ze współczesnymi (2012 r.) mogą być zaskoczeniem dla mieszkańców, szczególnie tych, którzy mieszkają w Piasecznie od niedawna.

Archiwalne fotografie ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Piasecznie - kolekcja Jerzego Duszy oraz ze zbiorów prywatnych Stanisława Hofmana, Jacka Mrówczyńskiego. plansza 2   plansza 3    plansza 5   plansza 6   plansza42016    plansza 1male  plansza92016   plansza 4  plansza 7   plansza142016   plansza102016   plansza152016