W dniu 13 października odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach projektu "Polska -kobieca Ojczyzna z wyboru". Naszym gościem będzie Beatriz Blanco.

POLSKA KOBIECA banerek

POLSKA – KOBIECA OJCZYZNA Z WYBORU” - cykl spotkań autorskich

Piaseczno, pl. Piłsudskiego 9 (Przystanek Kultura). Wstęp wolny

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy na cykl spotkań z czterema wspaniałymi kobietami, które wiele lat temu przyjechały z krańca świata do Polski, aby osiąść tu na stałe. Każda z nich ma za sobą ciekawą, a nierzadko trudną historię, która ją ukształtowała. Pomimo, iż urodziły się we wspaniałych, pełnych słońca miejscach, które zachwycają pięknem przyrody i kultury, swoje serce związały właśnie z Polską, krajem, który początkowo wydawał im się dziwny i pełen zagadek. Co sprawiło, że zakochały się w naszym kraju? Co zauroczyło je tak mocno, że postanowiły stworzyć tu dom?. Na te pytania odpowiedzą w trakcie spotkań, podczas których opowiedzą o sobie i powodach swojej decyzji. Pokażą nam również kawałek swojej kultury, którą zabrały ze sobą, aby wzbogacać nią życie w Polsce. Pomysłodawcą i osobą moderującą cykl jest Magdalena Knitter, która prowadzi Klub Kobiet Kreatywnych w Przystanku Kultura.

13 października – godz. 17.00 - Beatriz Blanco (Wenezuela)

20 października – godz. 17.00 - Carmen Azuar (Hiszpania)

27 października – godz.17.00 - Naira Sitchinava (Gruzja)

10 listopada – godz. 17.00 - Doris Lopez de Witkowski (Peru)

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

SYLWETKI ZAPROSZONYCH GOŚCI

Beatriz Blanco (Wenezuela)

Beatriz Blanco

Mieszka w Polsce od ponad trzydziestu lat. Przyjechała na studia w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kier. pani Profesor Heleny Łazarskiej w październiku 1982r. Przeniosła się do Warszawy w 1986r. i w tutejszej Akademii Muzycznej skończyła studia magisterskie z wynikiem bardzo dobrym w czerwcu 1989r.

We wrześniu 1990r. dołączyła do grona adeptów a później solistów (1993r.) Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie była zatrudniona na pełny etat do lipca 2001r. Od 1995r. nawiązała współpracę z różnymi polskimi teatrami operowymi, gdzie występowała jako solistka, w rolach głównych, szczególnie jako Carmen w operze G. Bizeta. Może się pochwalić współpracą z uznanymi muzykami polskimi, takimi jak Wiesław Ochmann, Waldemar Malicki, Ella Susmanek, Antoni Witt, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Janusz Przybylski. Wraz z wybitnymi gitarzystami polskimi Leszkiem Potasińskim i Markiem Walawenderem, założyła w 2003r. zespół SOLO TRES, popularyzujący muzykę krajów hiszpańskojęzycznych. Od 2002r. zajmuje się również nauczaniem języka hiszpańskiego polskich dzieci, tworząc oryginalną metodę łączącą zabawę, muzykę i ruch z nauka językową. W tym zakresie współpracowała z licznymi instytucjami jak: Instytut Cervantesa w Warszawie, Szkoły Fundacji „STO”, Fundacja „PRIMUS”, Machina Edukacyjna.

W ramach własnej działalności, w czerwcu br. otworzyła w Piasecznie, gdzie aktualnie mieszka, kącik dziecięcy pod nazwą „Chiquiticos” (Maluchy).

Tutaj w Polsce osiągnęła dorosłość, sukcesy zawodowe i życiowe. Jest szczęśliwą matką trojga obywateli polskich, a od niedawna babcią. Swoje życie zawodowe i osobiste, związała nierozłącznie z Polską.

 

Carmen Azuar (Hiszpania)

Urodziła się w Alicante (na południowym wschodzie Hiszpanii). W wieku 19 lat wyjechała z rodziną do Madrytu.

Po zakończeniu studiów w Madrycie w roku 1989 (Magisterium Geografii i Historii –specjalność Historii Sztuki, Dyplom Studiów Teatralnych –aktorstwo), przyjechała do Polski pod koniec października dzięki stypendium (staż podyplomowy do PWST -Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej), które miało potrwać tylko 6 miesięcy. Od tego czasu minęło prawie 30 lat.

Po trzech latach (i kolejnych stypendiach) zaczęła prowadzić warsztaty teatralne, najpierw po hiszpańsku (w Liceum M. Cervantes), później po polsku (w Centrum Kultury na Łowickiej). W międzyczasie wyjechała na rok do Anglii, gdzie pracowała z niepełnosprawnymi.

W 1996 poznała męża. W 1999 przyszła na świat Irenka, a w 2002 Wiktor. Przez jakiś czas skupiła się bardziej na dzieciach i rodzinie, ale nigdy nie przestała pracować: prowadziła kursy kultury i języka hiszpańskiego w Instytucie Cervantes’a.

W 2007 dostała stypendium, które miało ją wspierać w realizacji pracy doktorskiej. Obroniła się w 2010 z pracą pod tytułem „Kino jako narzędzie dydaktyczne na zajęciach języka hiszpańskiego”. Od 2011 pracuje na Uniwersytecie Warszawskim (na Iberystyce), ale też od tego roku wróciła na scenę: gra na gitarze, na charango, na kastanietach i śpiewa. Lubi rozmawiać z publicznością, śpiewać z serca, opowiadać o kulturze hiszpańskiej i kulturach latynoamerykańskich, ale przede wszystkim o emocjach, które nie znają pojęć geograficznych.

Uważa się za osobę z dużym szczęściem i jest wdzięczna temu krajowi, w którym tyle się nauczyła i życiu, w którym uczenie się nigdy nie ma końca.

 

Naira Sitchinava (Gruzja)

Ukończyła 2 studia wyższe  (mgr inżynier oraz muzyczne - fortepian)

 W  Polsce mieszka od listopada 1993 roku.

 Od lutego 1995 roku pracowała w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych jako redaktor inicjujący podręczników do nauki języka Rosyjskiego.

Od roku 2006 prowadzi  działalność gospodarczą. Ma własne Biuro Podróży TRAVELLINA.PL

Od roku 2014 równolegle z Biurem Podróży obsługuje branżę budowlaną w zakresie modernizacji mieszkań w blokach starego typu.

 

Doris Lopez de Witkowski (Peru)

Pochodzi z Peru. Przyjechała do Polski na studia w czasach socjalizmu mając 19 lat.

Obecnie, po trzydziestu dziewięciu latach pobytu jest szczęśliwą żoną i matką  dwójki dzieci. Jest właścicielką firmy chemicznej i ma czas na realizację własnej aktywności. Jeździ na nartach (mimo że śnieg zobaczyła pierwszy raz w życiu po przyjeździe do Polski), lubi zbierać  grzyby i łowić ryby. Razem z mężem żegluje i prowadzi kursy kuchni peruwianskiej w szkole gastronomicznej.

Często podróżuje z mężem. 

Nie "osiadła na laurach " i stara się ciągle rozwijać. Uczy się angielskiego, a w małym ogródku stara się hodować roślinki z Peru, co sprawia jej ogromną radość.

Zapraszamy do Przystanku Kultura 13.10.2018r.,godz. 17:00 -19:00, wstęp wolny!