Centrum Kultury w Piasecznie serdecznie zaprasza na wystawę: Jacek Ciećwierz, Przemysław Wielądek - Kolejka Wąskotorowa w akwareli

Wernisaż: 22.01.2016, Piątek, godz. 19.00

 

Jacek Ciećwierz (urodzony w Warszawie w 1974 r.) i Przemysław Wielądek (urodzony w Warszawie w 1975 r.) to mieszkańcy Piaseczna i wspólnicy w pracowni pdv architekci; od 2012 roku pracownia funkcjonuje również w strukturze grupy projektantów i designerów pod szyldem koleJktyw.pl, z siedzibą w zabytkowych budynkach kolejki wąskotorowej w Piasecznie.

Obaj są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, promotorem ich prac dyplomowych był prof. Stefan Kuryłowicz.

Malarstwa i rysunku uczyli się w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pod okiem m.in. prof. Henryka Dąbrowskiego, Franciszka Maśluszczaka i Ludomira Słupeczańskiego.

Codzienne wpatrywanie się w pracę miejscowych kolejarzy zainspirowało nas, architektów rzadko malujących, do stworzenia malarskiego cyklu kolejowego. Projektując budynki przenosimy papierowe wizje w świat rzeczywistości. Malowanie akwareli to proces zupełnie odwrotny...

Dawna Grójecka Kolej Dojazdowa wybudowana została w 1898 roku, inicjatorem powstania kolei był krawiec Eugeniusz Paszkowski jego wspólnikami zostali bogaci, arystokraci Stefan Książę Lubomirski oraz Tomasz Hrabia Zamoyski. Kolej działała na terenie Warszawy, Piaseczna, Góry Kalwarii oraz Konstancina – Jeziorna. Podczas wojny kolej służyła do przewozu amunicji oraz szmuglowania żywności, a po wojnie wrócił normalny ruch osobowy który trwał do 1991 roku i ruch towarowy, który zakończono w 1996 roku.

W 1994 roku Kolej wpisano do rejestru zabytków.

W 1998 roku zawiązało się Piaseczyńsko –Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, które po dziś dzień dba o rozwój zabytku techniki liczącego sobie ponad 115 lat.

Piaseczyńsko – Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej od 2008 wydaje kalendarz ze zdjęciami zabytkowych budynków i taboru kolejowego oraz widoków znajdujących się na terenie kolei wąskotorowej.

W tym roku powstał niepowtarzalny kalendarz z akwarelami o tematyce kolejowej namalowanymi przez naszych utalentowanych przyjaciół architektów: Przemysława Wielądka oraz Jacka Ciećwierza.