WEEKEND OTWartEJ SZTUKI
5 – 6 listopada 2022
godz. 11.00 – 18.00
wstęp wolny
Eko Dworzec, ul. Dworcowa 9, Piaseczno
Weekend OtwARTej Sztuki to zaproszenie do poznania twórczości trzech młodych i uzdolnionych artystek:
Weroniki Alberskiej (malarstwo)
Magdaleny Dąbrowskiej (fotografia)
Mileny Grzegorzewskiej ( rękodzieło artystyczne)
Weronika Alberska – w roku akademickim 2013/2014 ukończyła dwa semestry na kierunku Grafiki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Następnie rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez dwa semestry studiowała w ramach wymiany studenckiej Erasmus+ w Akademie výtvarných umění w Pradze. W 2020 r. z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Wydziale Malarstwa oraz otrzymała I Nagrodę Ewy Tomaszewskiej za pracę dyplomową „Obecność” zrealizowaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Rysińskiego. W 2022 r ukończyła Podyplomowe Studia Menadżerskie dla Twórców Artystów i Animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
W ramach Weekendu OtwArtej Sztuki Weronika Alberska „otworzy drzwi” pracowni malarskiej znajdującej się w jednej z sal Eko Dworca. Zainteresowanym opowie o stronie technicznej i technologicznej malarstwa olejnego, którym na co dzień się zajmuje. Autorka w swojej twórczości czerpie inspiracje do tworzenia z różnego rodzaju zjawisk oraz wydarzeń. W treści obrazów malarka posługuje się metaforami, a figuracja umożliwia precyzyjne przekazywanie symboli oraz idei, a także nawiązań do występujących motywów z historii malarstwa.
Dotychczas poruszana przez nią tematyka obecności człowieka w świecie i skutków jego relacji z przyrodą objęła kwestię postawy człowieka wobec zwierzęcia w sytuacji wybuchu konfliktu zbrojnego.
Swoją dotychczasową twórczością Weronika Alberska kreowała przestrzeń do dyskusji o naturze człowieka, pochodzeniu, relacjach i nierozerwalnym związku z przyrodą, a także skutkach jego obecności w świecie.
Wydarzenie będzie zatem okazją to obejrzenia jej najnowszego obrazu poruszającego temat wojny na Ukrainie prezentowanego wraz z wybranymi, wcześniejszymi pracami sprzed jej wybuchu.
Strona Facebook Autorki: Artvery Weronika Alberska
Magdalena Dąbrowska — z wykształcenia historyczka sztuki i fotografka. Ukończyła Historię Sztuki oraz specjalizację Fotografia na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku otrzymała Stypendium Twórcze Burmistrza Piaseczna w kategorii Fotografia na realizację w 2023 roku autorskiego projektu fotograficznego. Od 2019 roku członkini Klubu Fotograficznego w Piasecznie. Jej prace fotograficzne były prezentowane na wystawach indywidualnych, a także zbiorowych Klubu Fotograficznego. Swoje inspiracje czerpie z wielu dziedzin sztuki – nie tylko z fotografii, ale także malarstwa oraz dawnej grafiki japońskiej.
Minimalistyczne.
Gdyby spróbować jednym słowem określić cechę wspólną wybranych i prezentowanych fotografii, można by było użyć właśnie tego określenia. Choć idea minimalizmu w różnych jej odsłonach jest autorce bardzo bliska, to powody dla takiego właśnie zakomponowania tych fotografii były inne.
Największy wpływ na fotografię autorki wywarły studia nad modernistyczną fotografią amerykańską I połowy XX wieku. Zarówno estetyka, jak i modernistyczne rozumienie krajobrazu jako ekwiwalentu, zaczerpnięte od twórców tamtych czasów, jest obecna w jej pracach. W myśl tej idei, natura ukazana na fotografiach może oddawać emocje i stany duchowe twórcy. Ponownie w pracach fotograficznych autorki pojawi się zderzenie dwóch przeciwstawnych sił – zarówno w kompozycji kadru, jak i na poziomie emocjonalnym. Fotografie są równocześnie hołdem dla piękna i potęgi natury.
Więcej informacji o autorce oraz o samych fotografiach, znajdzie się w opisie dołączonym do prezentowanych prac podczas trwania wydarzenia Weekend OtwARTej Sztuki.
Milena Grzegorzewska – to artystka eksperymentująca z różnymi technikami i środkami wyrazu. Z wykształcenia jest architektką i urbanistką (absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej), a zawodowo maluje i prowadzi kursy z rysunku i malarstwa. Obecnie tworzy obrazy abstrakcyjne i dodatki do wnętrz, łącząc swoje największe pasje: architekturę, design i malarstwo.
Prace prezentowane w otwartej pracowni podczas Weekendu Otwartej Sztuki stanowią połączenie doświadczeń artystki: architektoniczne wykształcenie i artystyczna dusza odnalazły równowagę w twórczości złożonej głównie z malarstwa abstrakcyjnego i sztuki użytkowej. Poza obrazami, jest to rękodzieło artystyczne, które nadaje abstrakcyjnym, malarskim kompozycjom funkcjonalnego charakteru.
Artystka opisuje swoją twórczość jako manifest celebracji życia, biorący pod uwagę wszystkie jego odcienie. Poszukuje i kolekcjonuje w niej momenty zachwytu. Inspiruje ją natura, architektura i sztuka oraz poszukiwanie piękna w życiu codziennym.
Intencją wszystkiego co wychodzi spod jej ręki, zarówno tworzonych prac, jak i kursów, jest inspirowanie do odkrywania swojej wartości i wewnętrznej mocy oraz eksplorowania siebie poprzez doświadczanie świata zewnętrznego w sposób wrażliwy, ale również skłonny do świadomej kreacji. Początkowo, szukanie i wyrażanie małych zachwytów w swojej twórczości stanowiło „kotwicę” i formę autoterapii dla samej artystki, z czasem nabierając sensu dla większego grona osób nabywających jej prace oraz początkujących artystów uczących się pod jej okiem.
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1066607307388378/1066607324055043/