LAWENDOWY DZIEŃ
warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych i młodzieży 16+
27 lutego (poniedziałek) 2023
godz. 18.00
wstęp: 60 zł
zapisy: www.kulturalni.pl
prowadzenie: Beata Podsiadły (Akademia 4 Pory Roku)
Dworzec Kultura, ul. Dworcowa 9, Piaseczno
Podczas warsztatów wykonamy:
1. Saszetki lawendowe
2. Stemple lawendowe do kąpieli i masażu
3. Lawendowe kadzidełka
Lawenda jest cudowną roślinką, szeroko używaną kosmetycznie i kulinarnie. Jest w pełni jadalna. Liście najlepiej jest zbierać, zanim roślina zacznie kwitnąć żeby były delikatne i najbardziej wartościowe. Lawendę możemy użyć na wiele sposobów w kuchni, najczęściej do aromatyzowania syropów, herbatek, sałatek, ciast, napojów czy galaretek i miodów. W postaci naparu lub przyprawy działa pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przyspiesza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia.
Lawenda to roślina o bardzo długiej tradycji wykorzystania w Europie. Już sama nazwa, pochodząca z łaciny, wskazuje na częste wykorzystanie tych kwiatów: pochodzi ona od łacińskiego słowa oznaczającego kąpiel – lavo, lavare. Kwiaty lawendy były więc używane do aromatycznej, relaksującej kąpieli już wiele wieków temu. Prawie każdemu znany jest też popularny i skuteczny sposób na mole, czyli umieszczenie woreczków z kwiatami lawendy w szafkach i innych miejscach narażonych na obecność moli. Ze względu na przyjemny i intensywny zapach lawenda i jej olejki eteryczne są szeroko stosowane w przemyśle kosmetycznym.
Olejek lawendowy stosowany jest często w aromaterapii.
**Właściwości lawendy**
Lawenda jest znana z działania relaksującego i odprężającego. Olejek eteryczny lawendowy ułatwia zasypianie. Także sam napar z lawendy ma podobne działanie. Bakteriobójcze właściwości lawendy wspomagają walkę z infekcjami oraz przyspieszają gojenie ran.
W składzie chemicznym lawendy znajdziemy kwasy organiczne, sole mineralne, fitosterole, kumarynę, garbniki i oczywiście olejki eteryczne wpływające na jej unikalny zapach: geraniol, linalol, borneol, pinen, cyneol, furfurol oraz wiele innych. Za kolor lawendy odpowiadają antocyjany, które są silnymi przeciwutleniaczami.
**Herbata lawendowa**
Jedną łyżkę stołową na kubek zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem co najmniej 5 minut. |
Lawenda może też być przygotowana jako lemoniada.
Wystarczy około 10 gramów lawendy na litr zimnej wody. Lawendę macerujemy w lodówce przez około 8-12 godzin. Świetnie smakuje z dodatkiem cytryny i mięty, dając zdrową i naturalną lemoniadę. Jako składnik takiej lemoniady można wykorzystać także lemoniadę zaparzoną we wrzątku, a następnie schłodzoną – najlepiej szybko, przez wlanie na kostki lodu.
Prowadząca: Beata Podsiadły – mydlarka, zielarka, fitoterapeutka, z wykształcenia pielęgniarka, założycielka i właścicielka pracowni Akademia 4 Pory Roku. Od 2007 przez swoją pasję inspiruje mieszkańców gminy Piaseczno. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze z dziedziny ginących zawodów, jak mydlarstwo i świeczkarstwo. Współautorka pierwszego w Polsce elementarza mydlarza “Nasze mydła i mazidła”.
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/535292158401422