MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUSICA CLASSICA
Festiwal Musica Classica to święto miłośnikow muzyki. Podczas tegorocznej edycji w koncercie inaugurującym wystąpią profesor Konserwatorium Kijowskiego Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały koncertowe, oraz wybitny organista Robert Grudzień. W kolejnych koncercie uslyszymy znakomitych wykonawców: flecistkę Grażynę Zbijowską oraz klarnecistę Krzysztofa Zbijowskiego z towarzyszeniem Airis String Quartet. W ramach cyklu „Talenty na początku drogi artystyczej” zagrają utalentowani studenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina : Marcel Groblewski – skrzypce oraz Michał Drabkowski – organy.
W koncercie finałowy usłyszymy najlepszy chór akademicki, Chór Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich.
Serdecznie zapraszamy Państwa na koncerty festiwalowe i życzymy niezapomnianych przez muzycznych.
Fundacja Musica Classica-Con Fuoco
PROGRAM:
24 września 2023r. godz. 19:15
Kościół pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym
Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały koncertowe,
Robert Grudzień – organy
W programie m.in.: J.S. Bach, A. Vivaldi, Jan z Lublina, R. Grudzień
1 października 2023r. godz. 19:00
Kościół pw. św. Józefa Opiekuna Prawy w Józefosławiu
Grażyna Zbijowska – flet
Krzysztof Zbijowski – klarnet
Airis String Quartet
W programie m.in.: . W.A. Mozart, F. Ries, A. Dvorak, P. Bottesini
8 października 2023r. godz. 19:00
Kościół pw. św. Rocha w Jazgarzewie „Talenty na początku drogi artystycznej”
Marcel Groblewski – skrzypce
Michał Drabkowski – organy
W programie m.in.: J.S. Bach, M.E. Bossi, F. Mendelssohn-Bartholdy
15 października 2023r. godz. 19:00
Kościół pw. św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Irina Bogdanovich – dyrygent
W programie m.in.: S. Rachmaninow, K. Szymanowski, Wacław z Szamotuł, Irina Bogdanovic
Na wszystkie koncerty wstęp wolny
Georgij Agrtina- Heorhij Iwanowycz Ahratina – ukraiński muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor. Uznawany za jednego z największych wirtuozów gry na cymbałach i fletni Pana. Gry na instrumentach ludowych uczyl się od 5 roku życia. Profesor, wykładał w Katedrze Instrumentów Ludowych Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej, jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych. Występuje też samodzielnie, pracując z wieloma słynnymi dyrygentami.
Robert Grudzień – artysta muzyk (organy, fortepian, klawesyn), kompozytor, dyrektor festiwali muzycznych, producent muzyczny i teatralny.Koncertował na festiwalach muzycznych w Polsce, w Europie i na innych kontynentach. Działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień.
Krzysztof Zbijowski – klarnecista, pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Prof. Henryka Kierskiego. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem Prof. Guy Deplus, wykładowcy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris. Prowadzi klasę klarnetu i kameralistyki w ZPSM Nr 1 w Warszawie. W latach 1990 – 1995 był pierwszym klarnecistą Orkiestry Państwowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Od 1992 roku – solista Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, w 1995 został pierwszym klarnecistą Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W latach 1997-1999 był członkiem stworzonej przez Grzegorza Nowaka Międzynarodowej Orkiestry Sinfonia Helvetica, złożonej z muzyków czołowych europejskich orkiestr. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych w Koszalinie (1 miejsce) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (1 miejsce). Występuje na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą, takich jak: „Warszawska Jesień”, Warszawskie Spotkania Muzyczne, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festspiele Meklemburg-Vorpomern. Koncertuje z towarzyszeniem wielu polskich orkiestr. W jego repertuarze znajdują się m.in. kompozycje Mozarta, Rossiniego, Kurpińskiego, Danziego, Spohra, Mendelssohna- Bartholdy’ego, Webera, Debussy`ego, Straussa, Sielickiego, Lutosławskiego, Pendereckiego. Występuje z wieloma znakomitymi muzykami, są wśród nich : Agnieszka Duczmal, Misha Maisky, Marc Minkowski, Lorin Mazel, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Ivo Pogorelic, Wojciech Rajski, Mścisław Roztropowicz, Tadeusz Wojciechowski, Krystian Zimerman. Artysta dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i fonograficznych, wydanych przez Sony Classical, Claves, Tacet, Amati, DUX, Accord i inne. Z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej zarejestrował Preludia Taneczne Lutosławskiego w wersji na klarnet i orkiestrę kameralną, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” nagrał prawykonanie Concerto per clarinetto e archi Sielickiego, z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej dokonał pierwszego w historii polskiej fonografii nagrania płytowego Premiére Rhapsodie Debussy’ego.
Airis String Quartet – zespół wykształconych muzyków, brał udział w Kursach Mistrzowskich w Anglii, Niemczech, Włoszech, Francji, Holandii, Belgii, na Litwie, występował na festiwalach i konkursach, nagrali 4 płyty, współpracowali z wieloma wybitnymi muzykami.
Najważniejsze osiągnięcia konkursowe:
• II miejsce, Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2007)
• Wyróżnienie, I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych (Radom, 2011)
• „Emcy Prize For Excelent Performance”, Charles Hennen Competition (Herleen, 2012)
• III Nagroda, International Music Competition, Malta (2015),
• Grand Prix , International Master Competition for Music Teachers, Warszawa (2015)
• „Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora XX wieku”,
II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach (2017)
• „Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Krzysztofa Pendereckiego”,
II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena, Lusławice (2017).
Michał Drabkowski – swoją przygodę z muzyką rozpoczął w PSM I st. Nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Przez 6 lat uczył się gry na fortepianie pod okiem prof. Ewy Boguckiej. 6 lat później, zdając do szkoły muzycznej II st. rozpoczął naukę gry na organach w klasie prof. Wojciecha Bednarskiego. W drugiej klasie zdobył III miejsce w grupie młodszej na Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku, a w VI klasie I miejsce w grupie starszej na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów pod okiem dr hab. Jarosława Wróblewskiego oraz dr Wojciecha Bednarskiego.
Marcel Groblewski – skrzypek, urodzony w 2002 roku w Warszawie. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka
Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Magdaleny Szczepanowskiej i Roksany Kwaśnikowskiej.
Dwukrotnie wyróżniony Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia
artystyczne otrzymane w latach 2017/2018 oraz 2020/2021. W 2021 roku został laureatem
programu „Młoda Polska”. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich: w Lusławicach,
Warszawie, Kołobrzegu, Opolu, Nałęczowie, Pucku i Bostonie. Dwukrotnie był stypendystą
Morningside Music Bridge (Boston, USA). Doskonalił swoje umiejętności u takich profesorów jak:
Noah Bendix-Balgley, Midori Goto, Gwen Hoebig, Jan Stanienda, Magdalena Szczepanowska,
Gidon Kremer. Został zaproszony do koncertowania w salach NOSPR w Katowicach, gdzie
debiutował jako solista wykonując Koncert potrójny C-dur Ludwiga van Beethovena. W 2019 roku
zagrał Koncert skrzypcowy C-dur Josepha Haydna na XXIII Festiwalu Muzyki Kameralnej we
Wrocławiu. W 2022 roku zdobył I miejsce i Nagrodę Specjalną na 25. Międzynarodowym
Konkursie im. Bohdana Warchala (Dolný Kubín, Słowacja). Tego samego roku wystąpił jako solista
z towarzyszeniem Slovak Sinfonietta (Žilina, Słowacja).
Grażyna Zbijowska – od 1995 roku jest pierwszą flecistką Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Jest solistką Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Kształciła się pod kierunkiem Prof. Stanisława Michalika, Aurele’a Nicolet, Williama Dowdalla i Roberta Dohna. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych. Po zdobyciu II miejsca w Międzynarodowym Konkursie The Skene Aberdeen Festival Award w Szkocji, wystąpiła w Adeleide, na finałowym koncercie festiwalu z okazji obchodów 150-lecia Australii Południowej. Była pierwszą flecistką, powołanej przez Krystiana Zimermana „Polish Festival Orchestra”. Uczestniczyła w światowym tournee orkiestry. Grała w najbardziej prestiżowych salach : Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Festival Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Berliner Philharmoniker. Jako solistka i kameralistka występuje na festiwalach „Warszawska Jesień”, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Schleswig Holstein Musik Festival, Mecklenburg Vorpommern Festival. Współpracuje ze znakomitymi muzykami. Są wśród nich John Neal Axelrod, Grzegorz Nowak Christoph Eschenbach, Irena Grafenauer, Marc Minkowski, Mischa Maisky, Krzysztof Penderecki, Wojciech Rajski, Tadeusz Wojciechowski. Koncertuje z towarzyszeniem wielu polskich orkiestr wykonując kompozycje Bacha, Mozarta Vivaldiego, Mercadante, Quantza, Danziego, Köpera, Ginastery. Ma w swoim bogatym repertuarze utwory kameralne z udziałem fortepianu, harfy i gitary. Na jej działalność muzyczną składają się także liczne nagrania fonograficzne między innymi dla Sony Classic, Deutsche Grammophon, Tacet, DUX, Accord.