Wystawa z okazji 595-lecia Piaseczna
28 listopada – 31 grudnia 2024
wernisaż: 28 listopada (czwartek) 2024
godz.19.00-21.00
Kawiarnia Fryderyk/Przystanek Muzyki
kurator wystawy: Hubert Gieleciński
PIASECZNO – 595 lat tożsamości piękna
Szkice architektury Piotra Kalbarczyka
Artysta, wychowany w Piasecznie i zafascynowany jego architektonicznym dziedzictwem, tworzy szkice, które ukazują piękno i ulotność detali charakterystycznych dla małomiasteczkowej zabudowy początku XX wieku.
W precyzyjnych rysunkach skupia się na niezauważanych na co dzień elementach architektonicznych – od ozdobnych fasad i attyk, po kunsztowne detale balustrad. Każdy ze szkiców podkreśla wyjątkową wartość architektonicznej tożsamości miasta, przypominając, że w detalach tkwi historia miejsca i pamięć o jego mieszkańcach.
W obliczu znikania oryginalnych budynków, wystawa stanowi artystyczny apel o troskę i ochronę ostatnich zachowanych zabytków Piaseczna.
Jak wskazano w publikacji Ministerstwa Sztuki i Kultury z 1920 roku, „jest obowiązkiem naszym starać się, byśmy istniejące zabytki przekazali potomności w stanie o ile możności nieskażonym”. Te elementy nie tylko tworzą lokalny koloryt, ale też utrwalają piękno przestrzeni miejskiej, którego zachowanie jest naszym wspólnym dziedzictwem i obowiązkiem.
Piotr Kalbarczyk (ur. 1984, Warszawa). Wychował się w Piasecznie, a charakter małego, zabytkowego miasteczka od zawsze go urzekał. W swoich szkicach artysta często wraca do refleksji, że „szkic rządzi się w percepcji szczegółów innymi prawami. Zauważyć niezauważone to siła detalu architektonicznego, a zarazem jego słabość, polegająca na zanikaniu przez przyzwyczajenie”.
Artystyczną podróż rozpoczął od nauki rysunku w Centrum Kultury w Piasecznie, a intensywny warsztat zdobywał pod okiem warszawskiego artysty i nauczyciela Wojciecha Domińczaka. Wrażliwość na architekturę rozwijał pod kierunkiem Fredericka Bidigare, znanego na całym świecie amerykańskiego architekta i malarza akwarelisty z Detroit.
Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Architektury oraz Wydział Geodezji i Kartografii) oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował także architekturę w Escuela Técnica de Superior de Arquitectura de Valencia (Hiszpania). Członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna oraz Sekretarz Zespołu Konsultacyjnego ds. Dziedzictwa Piaseczna przy Burmistrzu Miasta i Gminy Piaseczno. Jest nauczycielem akademickim na Wydziale Architektury Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie, a także współpracuje z İstanbul Kültür University w Stambule oraz Alanya University w Alanyi (Turcja). Skupia się na szczegółowej analizie przestrzeni, łącząc refleksję nad dziedzictwem z ulotnością detalu architektonicznego.
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/48M8XftuU