PO NAPISACH KOŃCOWYCH
„Między filmem, muzyką i piłką”
Spotkanie z Tomaszem Gąssowskim – muzykiem, kompozytorem,
reżyserem i producentem
9 lutego (wtorek)
godz. 19.30
Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, Piaseczno
Transmisja LIVE – FB Centrum Kultury
Tomasz Gąssowski – muzyk, kompozytor, reżyser, producent.
Z branżą filmową związany jest od 2002 roku, kiedy został współproducentem filmu Andrzeja Jakimowskiego, „Zmruż Oczy” (m.in. Skyy Prize – Nagroda Główna Jury na MFF w San Francisco; Orzeł – Polska Nagroda Filmowa – w kategorii: Najlepszy film; Gdynia – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – Nagroda Specjalna Jury).
W 2014 r. ukończył Studio Prób, kurs reżyserii filmowej w Szkole Wajdy.
W 2016 roku zadebiutował jako scenarzysta i reżyser filmowy – w ramach programu
„30 minut” w Studio Munka nakręcił swój debiutancki film „Baraż”, który zdobył wiele nagród m.in. dla Najlepszego Aktorskiego Filmu Krótkometrażowego na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym, czy Nagrodę Prix Conseil Départemental du Finistère na 32. Europejskim na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest (Francja, 2017).
W 2018 roku, za film „Baraż”, Tomasz Gąssowski otrzymał Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Scenariusz.
Tomasz Gąssowski jest autorem muzyki do wszystkich filmów Andrzeja Jakimowskiego. Wymienionego „Zmruż Oczy”, nagrodzonych na festiwalu w Wenecji i dystrybuowanych w ponad 70 krajach „Sztuczek” (m.in. laureat głównej nagrody w na FPFF w Gdyni 2007), międzynarodowej koprodukcji „Imagine” (światowa premiera na festiwalu Toronto 2013) i ostatniego, „Pewnego razu w Listopadzie”.
Za muzykę do „Imagine” Tomasz Gąssowski otrzymał m.in. MocArta Radia RMF Classic za najlepszą muzykę filmową 2013 roku.
Najnowsza produkcja filmowa do której komponował muzykę to „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej, którego premiera planowana jest wiosną 2021 roku.
Tomasz Gąssowski jest pomysłodawcą i producentem muzycznym płyty „My One and Only Love” kwartetu: Robert Majewski, Bobo Stenson, Palle Danielsson, Joey Baron, która otrzymała nagrodę Fryderyka za najlepszy album jazzowy roku 2011. Wyprodukował również płytę z własnymi kompozycjami „Ciepło, zimno” Anny Serafińskiej i, wydaną przez Agorę, płytę „Ratunku, niestety” zespołu Iwona. Poza tym był producentem muzycznym płyt: „Kumple to grunt” oraz „Mur: Piosenki Lluisa Llacha” Zespołu Reprezentacyjnego i nagranej w 2019 roku w Moskwie,
przez aktorów „Teatrium na Sierpuchowce”, płyty „Jacek Kaczmarski – Wykopaliska”
Od 1995 r. jest stałym współpracownikiem Iwo Zaniewskiego i Kota Przybory – jako kompozytor bierze udział w ich najbardziej znanych kampaniach reklamowych takich jak: Mariola Okocim Spojrzeniu, Frugo, Radio Zet – Fryzjer, czy ostatnich reklamach Plusa, Alior Banku, El Sol, Redd’s, Żubr. Otrzymał kilkanaście prestiżowych nagród w branży reklamowej m.in. nagroda KTR 2013 za muzykę do filmu reklamowego „El SOL”, Złotego Orła (2003) za muzykę do reklamy Frugo Sad, Nagrodę dla najlepszego kompozytora – „Crackfilm” 1998 za piosenkę reklamową Radio Zet–Fryzjer czy Nagrodę dla najlepszego kompozytora – „Crackfilm” 1997 za muzykę do reklamy radiowej „Frugo”.
Na przełomie lat 80 tych i 90 tych Tomasz Gąssowski był basistą w jazzowych formacjach: Mit Lidera, Set Off, In Spector. Współpracował z wybitnymi polskimi muzykami jazzowymi, m.in. Robertem Majewskim, Kazimierzem Jonkiszem, Markiem Blizińskim, Cezarym Konradem, Arturem Dutkiewiczem, Maciejem Strzelczykiem, Piotrem Gąssowskim, Wojtkiem Staroniewiczem.
Na początku lat 90 tych grał również w zespole Edyty Bartosiewicz (płyta „Love”).
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/883119832475467